Humanistyka cyfrowa – inauguracja działu

Rewolucja cyfrowa, powstanie Internetu spowodowało ogromne zmiany w odbiorze i oddziaływaniu wzajemnym informatyki z dobrami kultury. Zmiany te ciągle postępują, i to w rosnącym tempie. Ten nawał nowości może być przytłaczający, często niezrozumiały i może powodować chęć wycofywania się na znane, bezpieczne terytorium. Jednocześnie rozwój wzajemnych powiązań humanistyki i informatyki jest nieunikniony i czym szybciej zjawiska te zrozumiemy i zaakceptujemy, tym lepiej będziemy mogli korzystać z zasobów kultury w nowym środowisku.

Naukowy Portal Archiwalny ArchNet wchodzi we współpracę z Instytutem Józefa Piłsudskiego, na którego stronie publikowany jest Blog archiwistów i bibliotekarzy. Nowa pozycja portalu zatytułowana: „Humanistyka cyfrowa”, będzie starała się przestawić takie aspekty rewolucji cyfrowej, które mają znaczenie dla archiwów, bibliotek, dla osób i instytucji, których zadaniem jest wprowadzanie technologii w środowisku humanistów. Nasi użytkownicy dowiedzą się, między innymi dlaczego tak ważne są metadane i co jest na odwrotnej stronie zdjęcia cyfrowego. Co mają do siebie Iza, Sezam i Atom, jak radzić sobie z niesfornym komputerem przy pomocy herbaty. Nowy dział dostarczy także innych informacji i nowinek przydatnych w rozszerzaniu horyzontów wiedzy.

Blog za oceanem, jak i nowy dział  Archnetu prowadzi Marek Zieliński, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Autor jest prezesem i właścicielem firmy Zevax inc. oferującej usługi komputerowe, konsulting w zakresie oprogramowania, baz danych i integracji systemów komputerowych.  Autor od 1981 r. związany jest z nowojorskim prestiżowym instytutem polonijnym, od 2002 r. jest jego wiceprezesem. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Stały dostęp do artykułów działu Humanistyka Cyfrowa – górne menu serwisu, prawa strona.

Zapraszamy!