ROSJA: „Tradycyjna kultura ludów tureckich w zmieniającym się świecie” – konferencja

Pracownicy Centralnego Państwowego Archiwum Audiowizualnego Republiki Uzbekistanu w Taszkiencie wzięli udział w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Tradycyjna kultura ludów tureckich w zmieniającym się świecie”, która odbyła się w dniach 12-15 kwietnia 2017 r. w Kazaniu w Rosji (stolica Republiki Tatarstanu). Głównym celem konferencji była aktywizacja naukowców-humanistów w „rozwiązywaniu problemów języka, folkloru, etnografii, etnomuzykologii, literatury, historii, rozwoju społeczno-kulturowego i społeczno-politycznego” narodów tureckojęzycznych w kontekście „konsolidacji duchowej i kulturowej”.
W konferencji wzięli udział naukowcy i przedstawiciele instytucji kultury z Turcji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Federacji Rosyjskiej.

Wystąpienia archiwistów uzbeckich dotyczyły digitalizacji zasobu Centralnego Państwowego Archiwum Audiowizualnego Republiki Uzbekistanu oraz problemów ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludów tureckich w archiwach tego kraju. Doświadczenia archiwów uzbeckich, w szczególności Centralnego Archiwum Państwowego Dokumentów Audiowizualnych, w zachowaniu materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, zostało „wysoko ocenione przez uczestników konferencji”.

Wiecej:

«Традиционная культура тюркских народов в изменяющемся мире»

O`ZBEKISTON RESPUBLIKASI VAZIRLAR MAHKAMASI HUZURIDAGI „O`ZARXIV” AGENTLIGI

oprac. Edyta Łaborewicz
AP we Wrocławiu O/Legnica