NIEMCY: Archiwalna Myszeida – ciąg dalszy

Kiedy świat zwolnił z powodu niewidzialnego wirusa paraliżującego całe nasze dotychczasowe życie, możemy sięgnąć po lekturę, która sprawi przyjemność dorosłym i dzieciom, które pewnie w czasie epidemii się nudzą. Właśnie ukazała się nowe wydanie archiwalnych przygód myszki Mitzy” „Myszka Mitza i list od Leopolda do Rozalii”. Jest to już druga książka dla dzieci z tej serii autorstwa słoweńskich archiwistek Nataszy Budnej Kodrić i Barbary Peszak Mikec, która jest teraz wydawana w języku niemieckim.


Jesienią 2018 roku pierwszy tom „Die Maus Mitza im Archiv” został zaprezentowany w Aschaffenburgu. Książka wprowadza dzieci w staroświecki świat archiwów,  po którym oprowadza je najmniejszy „pedagog archiwalny „, czyli myszka Mitza.Książka skierowana jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Razem z filmowcem Ferdim, mała mysz przeżywa ekscytujący dzień w archiwum miejskim, w sekretnych przejściach i pokojach, w świecie historycznych dokumentów. Publikacja zawiera także dostosowany dla potrzeb dzieci słownik ważnych terminów archiwalnych. Książka oparta jest na oryginalnej wersji słoweńskiej, której autorami jest dwóch archiwistów z Lublany.  W Słowenii książka o przygodach myszki Mitzi składa się już z trzech części, z których każda została bardzo atrakcyjnie ilustrowana przez słoweńską artystkę Tinę Brinovar. Książka została zaprezentowana publiczności po raz pierwszy 27 sierpnia 2014 r. w obecności Konsula Generalnego Republiki Słowenii Dragica Urtelja w Archiwum Miasta Aschaffenburg.

Tym razem myszka Mitza, która wraz z duchem archiwum Ferdi, ośmiela się spojrzeć na historię swojej rodziny. Duch wskazuje jej, w jaki sposób szukać przodków w archiwum, jakie źródła są do tego użyteczne – i jakich romantycznych odkryć można dokonać … Książka i jej rysunki autorstwa słoweńskiej artystki Tiny Brinovar, zabierają czytelników, nie tylko do odkrywana archiwum, ale także w podróż w czasie: badania rodzinne zaprowadzą nas do 1821 roku, kiedy to w Lublanie odbył się wielki kongres europejski. Ostatecznie chodzi o historię miłosną między Leopoldem a Rosalią. Książka zachęca do ponownego odkrywania archiwów. Skierowana jest do rodziców, dziadków, nauczycieli przedszkolnych i nauczycieli – a przede wszystkim dla wszystkich małych i dużych dzieci. 12-etapowy teatr przygotował sztukę do pierwszej książki „Mouse Mitza”, której premiera odbyła się wiosną 2020 roku! Obecnie jednak przedstawienie dostępne jest – jak większość wydarzeń kulturalnych w sieci.
I chociaż myszy nie są mile widziane w archiwach, to jednak w roli najmniejszego „edukatora archiwów” na świecie, Myszka Mitza spisuje się świetnie.
Pedagogika archiwalna w Niemczech posiada długą tradycję, jest też traktowana jako odrębna dziedzina pedagogiki.  W niemieckich archiwach państwowych jest ważnym elementem wydzielonej działalności, prowadzonej profesjonalnie przez pedagogów archiwalnych.

Więcej: Stadt- &Stiftarchv Aschaffenburg: Neuerscheinung! Die Maus Mitza und der Brief von Leopold an Rosalia

Jolanta Leśniewska

AP Płock O/Kutno