CZECHY: Publikacja banknotu kolekcjonerskiego „Sława Ukrainie”

Portal Stowarzyszenia Czeskich Archiwistów zamieścił informację o opublikowaniu i rozpoczęciu w Czechach sprzedaży pamiątkowego banknotu „Chwała Ukrainie” (Sláva Ukrajině), jak również o uruchomieniu strony internetowej www.2022ukrajina.cz – poświęconej wspieraniu walczącej z rasistowską Rosją Ukrainy.
Wydawcą banknotu jest firma „Czeskie Dukaty”, istniejąca od 2016 r., wyspecjalizowana w opracowywaniu i rozpowszechnianiu wśród kolekcjonerów okolicznościowych medali oraz pamiątkowych grafik. Założycielem firmy jest Vladimír Olmr. Pierwszą wydaną przez niego pamiątką w formie banknotu była ubiegłoroczna edycja biletu poświęconego Václavowi Havlowi z okazji 10. rocznicy jego śmierci. Cały nakład został wyprzedany w ciągu kilku dni. Drugi banknot poświęcony został obchodom 50. urodzin Jaromíra Jágra – znakomitego czeskiego hokeisty. Pomnik Chwały Ukrainie jest trzecim obiektem z tej serii.

Banknot został opublikowany w nakładzie 20 tys. egzemplarzy. Nie ma on żadnego no nominału, a jego cena wynosi 1500 CZK. Dzięki wydawcy oraz sponsorom cała ta kwota, pomnożona przez liczbę sprzedanych egzemplarzy (czyli potencjalnie 30 milionów koron, to jest ok. 5.700.000 PLN) przekazana zostanie stowarzyszeniu Post Bellum – Memories of the Nation na charytatywną zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie. Z zebranych środków zakupywany jest wyłącznie sprzęt obronny i środki medyczne, które są natychmiast przekazywane na tereny dotknięte wojną.
Banknot została zaprojektowany przez znaną malarkę Evę Haškovą, doświadczoną autorkę wielu obiektów pamiątkowych i znaczków pocztowych. Utrzymano go w symbolicznych niebiesko-żółtych barwach. Na awersie przedstawia fragment pomnika Berehyni, mitologicznego żeńskiego demona, zamieszkującego brzegi akwenów wodnych, strzegącego ukrytych tam skarbów, ale i symbolu wolności. To ostatnie symbolizuje tenże pomnik, ustawiony na placu Niepodległości w Kijowie Monument Niezależności w Kijowie w 2001 r. z okazji 10-lecia ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Na rewersie ukazano najstarszy kościół w stolicy Ukrainy, cerkiew św. Sofii. Banknot został wydrukowany przez Państwową Drukarnię Papierów Wartościowych. Jest to druk offsetowy na papierze ze znakiem wodnym, przedstawiającym liść lipy. Banknot zaprezentowano publicznie w niedzielę 3 kwietnia 2022 r.

Więcej:

Česká archivní společnost:  Společnost České dukáty vydala pamětní tisk ve formě bankovky na podporu Ukrajiny

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O/Jelenia Góra