CZECHY: Konferencja o piwie w Ústí nad Łabą

Piwo, jako jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych, a zarazem jeden z najstarszych (jako fermentowany napój oparty na zbożu znany od czasów neolitycznych), towarzyszący człowiekowi na co dzień i od święta, zawsze wzbudzało ogromne zainteresowanie historyków, ale i całego społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że przygotowana na połowę kwietnia w Ústí nad Łabą konferencja naukowa na jego temat, zapowiada się bardzo ciekawie.

Konferencję, pod tytułem „Piwo w niespokojnych czasach”, zorganizowano z okazji 10 rocznicy powstania Browaru Falkenštejn w Krásnej Lípie, miejscowości położonej na granicy Czeskiej Szwajcarii i Gór Łużyckich, które to przedsiębiorstwo od początku swego istnienia wspiera liczne działania kulturalne i naukowe. Otwarcie tego browaru w sierpniu 2013 roku stanowiło odnowienie, po wielu dziesięcioleciach, tradycji warzenia piwa w tym miejscu. Stary browar krásnolipski (Brauerei Schönlinde) zamknięto po II wojnie światowej, a jego zabudowania, stojące na obrzeżu miejscowości, wyburzono w latach 60. XX w. Nowy browar zlokalizowano w samym centrum miasta na Křinické náměstí, umieszczając go w dawnej kamienicy mieszczańskiej, służącej niegdyś jako zajazd, potem ośrodek kultury, a nawet bank.Konferencja odbędzie się w dniach 14.-16. kwietnia 2023 r. w Domu Kultury i Kinie w Krásnej Lípie (ul. Pražská 960/24), położonego około 400 metrów od browaru Falkenštejn. Jej organizatorami są: Katedra Historii Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkyniego w Ústí nad Łabą, Browar Falkenstein, Archiwum Miasta Ústí nad Łabą, Powiatowe Archiwum Państwowe w Děčínie oraz Kolegium Cibium. Zamiarem organizatorów jest połączenie badań historycznych z aktualnymi wydarzeniami w branży piwowarskiej oraz spojrzenie za kulisy warzenia piwa, jak i poznanie piwnych stylów. Oprócz wystąpień konferencyjnych planowany jest panel dyskusyjny, wieczór towarzyski z piwem Falkenstein, zaś w piątek występ Xaviera Baumaxa.Uczestnicy konferencji mogą spodziewać się 37 wystąpień w następujących blokach: I. – Piwo i karczmy od średniowiecza do XIX wieku; II. – Od browarów z krajów czeskich po krańce Słowacji; III. – Od południowoczeskich stawów aż za wielką wodę; IV. – Losy browarnictwa i konsumpcja piwa w XX wieku; V – A może by tak (nie) wypić lagera? Badania nad kulturą piwną i stylami piwnymi; VI. – Piwo, kobiety i humor?; VII. – O formach badań nad współczesnym piwem i browarnictwem; VIII. – Zmieniają się czasy. Od osobistego doświadczenia do odnowionej tradycji. Wśród wystąpień przewidziane jest jedno polskie, a mianowicie referat Dariusza Dąbrowskiego pt. „Přes války a krize. Nástin dějin českého pivovarství na polské Volyni v meziválečném období” (Przez wojny i kryzysy. Zarys historii browarnictwa czeskiego na polskim Wołyniu w okresie międzywojennym). Szczegółowy program konferencji dostępny jest tu https://www.pivofalkenstejn.cz/konference/Więcej:

Falkenštejn: Pivo v turbulentních časech

Česká archivní společnost: Konference “Pivo v turbulentních časech. 10 let pivovaru Falkenštejn”, Krásná Lípa, 14.-16.4.2023

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O/Jelenia Góra