NIEMCY: Wielka Msza C- Mol Wolfganga Amadeusza Mozarta dla archiwum kolońskiego

27 maja w jednej z najwspanialszych katedr w Europie, w katedrze w Kolonii, odbył się koncert na rzecz odbudowy zawalonego 3 marca br. budynku Historycznego Archiwum Miejskiego, wraz z którym zniszczeniu uległy bezcenne zbiory rękopiśmienne, spuścizny literackie i dokumenty dotyczące dziejów miasta od IX wieku. W doskonałej akustyce katedry, przy komplecie publiczności, rozbrzmiewała muzyka Wielkiej Mszy (KV 427) W. A. Mozarta w wykonaniu solistów opery w Kolonii, chóru katedry i Gürzenich-Orcheste pod dyrekcją Markusa Stenza. Partie solowe wykonała m.in. Simona Saturová z Bratysławy. Całościowy dochód z koncertu wyniósł 13 tys. Euro.

Kolonia nadal żyje tym wydarzeniem, określonym przez „Kölner Stadt-Anzeiger” jako surrealistyczne, i nie zapomina o obowiązku wobec przyszłych pokoleń. Cały czas zbierane są pieniądze na restaurację zniszczonych dokumentów. Dotychczas w trakcie różnych zbiórek publicznych zebrano na ten cel 226 tys. Euro.
Toczy się również dyskurs publiczny analizujący wszystkie aspekty – i kulturowe, i materialne – wydarzenia z 3 marca tego roku. Jest to zagadnienie wykraczające poza zakres dyskusji środowiska archiwalnego. Ostatnio na ten temat dyskutowali w Kunststation Sankt Peter („Stacja sztuki” przy kościele św. Piotra w Kolonii) pisarka Ulla Hahn, historyk sztuki Michael Wetzel i dyrektor „Kolumba Museum” Stefan Kraus na konferencji pt. „Wartość Przeszłości”. Pierwsza część dyskusji będzie transmitowana przez Deutschlandfunk 29 maja br.
Władze miasta zaś i politycy rozważają przyszłą lokalizację nowego budynku archiwum miejskiego, którego oddanie planowane jest na 2012 rok. FDP i jej kandydat na burmistrza Kolonii forsują koncepcję lokalizacji archiwum w miejscu katastrofy. Obecne władze miasta zaś planują zagospodarowanie rumowiska na centrum targowe, a lokalizację archiwum rozważają w kilku innych częściach centrum miasta.
Tymczasem, jako znamienny można potraktować powrót do uczniów i nauczycieli Friedrich-Wilhelm-Gymnasium figury szybującego w przestworzach Ikara (na razie w postaci baneru), który jest jego symbolem. 3 marca budynek gimnazjum uległ uszkodzeniu, a rzeźba Ikara runęła na ziemię.

Na podstawie: „Kölner Stadt-Anzeiger“
Wcześniejsze relacje:
Jaką cenę Kolonia zapłaciła za kolej podziemną? – 2009-03-05
„Archiwum Miejskie w Kolonii, jako instytucja, nie zawaliło się 3 marca 2009” – 2009-03-26

oprac. Jolanta Leśniewska
AP Kutno