NORWEGIA: Publiczne i wspólne inwentarze opublikowane on-line

Latem 2009r, Królewskie i Państwowe Archiwa Norwegii aktualizowały i opublikowały on-line dwie bazy danych obejmujące zasób własny i zasób jednostek organizacyjnych będących pod opieką archiwum. Pierwszym z nich jest Publiczny Katalog Archiwalny (Felleskatalogen for Arkivverket) zawierający informacje o zasobie Archiwum Królewskiego (Riksarkivet), Archiwum Samów (norweskich Eskimosów, Samisk arkiv) i osmiu regionalnych archiwów państwowych. Aktualizowana wersja bazy zawiera 18.546 pozycji opisujacej materiały archiwalne państwowe i prywatne.

Drugim katalogiem (bazą danych) jest Wspólny Katalog (Samkatalogen) obejmujący prywatny i państwowy zasób zebrany w bazie danych dotyczacy: osób, przedsiębiorstw (nawet tak małych jak sklepy), organizacji i instytucji, po których dokumentacja przechowywana jest w norweskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Baza zawiera 15 673 rekordy, dotyczace zasobu przechowywanego w 54 instytucjach.


fot. Riksarkivet

Projekt ma ułatwić i poszerzyc możliwości korzystania z zasobu archiwalnego przechowywanego także poza siecię archiwalną.

Felleskatalogen

Samkatalogen

Więcej w języku norweskim

oprac. Adam Baniecki
AP Lubań