WIELKA BRYTANIA: Brytyjscy uczestnicy wojny domowej w Hiszpanii

Z okazji 75 rocznicy wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, 28 czerwca, The National Archives opublikowało dokumenty dotyczące uczestnictwa w niej Brytyjczyków.
Ukazują one, że więcej ochotników, niż wcześniej sądzono, opuściło Wielką Brytanię i zaciągnęło się do Międzynarodowej Brygady walczącej w Hiszpanii. Działo sie tak pomimo oficjalnego stanowiska rządu brytyjskiego o nie interweniowaniu. Tysiące mężczyzn i kobiet inspirowanych swoimi przekonaniami politycznymi postanowiło stanąć w obronie Drugiej Republiki Hiszpańskiej przeciwko powstaniu wojskowemu gen Franco.

 

Plakat: The National Archives

Dokumenty Służb Bezpieczeństwa (KV), które już dziś są dostępne online, zawierają listę nazwisk ponad 4000 ochotników, którzy opuścili Wielką Brytanię i walcząc na froncie zginęli. Opublikowanie ich w pewien sposób ma służyć oddaniu czci poległym. W końcu byli oni jednymi z pierwszych, którzy chwycili za broń w walce z faszyzmem, broniąc demokracji. Dwustustronicowy wykaz zapewnia naukowcom i historykom nowe cenne źródło informacji. Jest to też dobre źródło informacji dla tych, którzy chcą sprawdzić czy ktoś z krewnych nie walczył w Hiszpanii. Dokument ten zawiera nazwiska mężczyzn i kobiet opuszczających porty brytyjskie w drodze na front w Hiszpanii . Między innymi występują tam pozycje dotyczące pisarza Erica Blaira (znanego bardziej jako George Orwell), w którego książce Homage to Catalonia ( wyd .1938; wyd. polskie W hołdzie Katalonii, 1985) opisuje swoje przeżycia z Brygad Międzynarodowych (International Brigades).
Dokonano również digitalizacji kart katalogowych bardziej znanych osób jak Clive Branson, Sidney Cole, Fred Copeman i również udostępniono je w sieci.

Więcej:
Spanish Civil War records released to mark 75th anniversary
Spanish Civil War: British Volunteers List

oprac: Krzysztof Baniecki