SŁOWACJA: XVII Dni Archiwalne na Słowacji

W dniach 21-23 maja 2013 r. w gmachu Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, odbyły się XVII Dni Archiwalne Republiki Słowacji. Głównymi organizatorami tego wydarzenia był rektor Uniwersytetu (w tym roku mija 50-ta rocznica jego utworzenia) we współpracy ze Stowarzyszeniem Archiwistów Słowackich i Wydziału Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Tematem tegorocznego spotkania były: „Nauka, kultura i sport w dokumentach archiwalnych”. W konferencji wzięła udział rzesza archiwistów krajowych ze Słowacji (państwowych i zakładowych), a także zagraniczni fachowcy z archiwów Austrii, Czechy, Polski, Słowenii i Węgier. Po raz drugi zaproszono również Sekretarz Generalny Międzynarodowej Rady Archiwów (MRA) przy UNESCO David Leitch, który obok okolicznościowego przemówienia na rozpoczęcie obrad, informował zebranych również o bieżących wydarzeniach w MRA. Gości powitał i konferencję otworzył rektor Uniwersytetu w Bratysławie prof. Dr. Karol Mičieta, PhD. Po wystąpieniu programowym przewodniczącego słowackich archiwistów, głos zabierali również: przedstawiciel Departamentu Archiwów przy MSW, wicemarszałek regionu Bratysława, a także przedstawiciele archiwów węgierskich w imieniu gości zagranicznych.

 

 

Referaty wygłoszone podczas roboczej sesji miały na celu udokumentowanie zasobu archiwów państwowych i innych instytucji kulturowych w zakresie nauki, kultury i sportu, jak również ich ochrony, profesjonalnego opracowania archiwalnego i wykorzystywania w szerokim zakresie w badaniach naukowych i popularyzatorskich dla społeczeństwa. Materiały z konferencji zostaną wydane drukiem w specjalnym zbiorze.

XVII. archívne dni v Slovenskej republike

21. – 23. mája 2013, Auditórium Maximum

Program konferencji (pdf).

Oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra