ROSJA: wystawa „Śmierć rodziny imperatora Mikołaja II. Stuletnie śledztwo”

 

Wystawę otwarto 10 lipca 2013 r. w Jekaterynburgu, w Centrum Tradycyjnej Kultury Ludowej Środkowego Uralu (Центр традиционной народной культуры Среднего Урала, ул.Чапаева 10). Tragedia, która miała miejsce w Jekaterynburgu w nocy z 16 na 17 lipca 1918 r. – rozstrzelanie z wyroku bolszewików cara Mikołaja II, jego żony cesarzowej Aleksandry Fiodorowny, czterech córek i syna, a także przybocznego lekarza oraz trzech osób z dobrowolnej służby – do dziś przyciąga uwagę wielu ludzi należących do różnych pokoleń, żyjących w różnych krajach i w różnym stopniu znających historię Rosji. Okoliczności zdarzenia wywołują wiele kontrowersji, tak u specjalistów z różnych dziedzin nauki, jak i u ogółu społeczeństwa. Jednak wszyscy zgadzają się co do jednego: śmierć ostatniego cesarza rosyjskiego i jego rodziny to tragedia, której zbadanie i zrozumienie jest nie tylko ważne, ale wręcz niezbędne dla zrozumienia przeszłości Rosji i wyciągnięcia wniosków dla współczesności.

Nie jest przypadkiem, że wystawa o śmierci rodziny cara Mikołaja II została zorganizowana właśnie w 2013 roku, w którym jest obchodzona czterechsetna rocznica objęcia tronu rosyjskiego przez dynastię Romanowów. Między tymi dwoma wydarzeniami – z roku 1613 i 1918 – było przecież w dziejach Rosji wiele innych, tragicznych i heroicznych, a Rosja jako państwo przeszła trudną drogę, stając się pod koniec tego okresu mocarstwem o randze światowej. Przedstawiciele dynastii Romanowów, od władców najsłynniejszych do tych, którzy są mniej znani lub znani tylko naukowcom, przeszli tę drogę razem ze swoim ludem. Śmierć rodziny królewskiej także stała się integralną częścią tej przeszłości.

Wystawa opowiada historię ostatnich lat cara Mikołaja II i jego rodziny, opisuje ich straszną śmierć, pokazuje, jak potem prowadzono w sprawie tej śmierci dochodzenie. Wystawa ma nie pozostawić nikogo obojętnym; każdy z eksponatów jest wyjątkowy, wiele z nich ma być prawdziwą niespodzianką nawet dla tych, którzy dużo wiedzą na temat pokazywanych na wystawie wydarzeń.
Organizatorami wystawy są m.in.: Federalna Agencja Archiwów Rosji, Państwowe Archiwum Federacji Rosyjskiej, Dyrekcja Archiwów Regionu Swierdłowskiego, Centrum Tradycyjnej Kultury Ludowej Środkowego Uralu, Rosyjskie Towarzystwa Historyczne, Fundacji Historii Współczesnej, Holy Trinity Seminary w Jordanville (Stany Zjednoczone).
Wystawa czynna będzie do 18 sierpnia 2013 r.

oprac. Edyta Łaborewicz, AP Legnica

Więcej: Центр традиционной народной культуры Среднего Урала