CZECHY: Międzynarodowy Dzień Archiwów w kinie

Narodowe Archiwum Filmowe (Národní filmový archiv) w Pradze, jak przystało na instytucję gromadzącą „ruchome obrazy”, tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Archiwalnego postanowiło urządzić w kinie, a konkretnie w praskim kinoteatrze „Ponrepo” przy Bartolomějskiej 11, do którego zaprasza w niedzielę – 8 czerwca 2014 r. w godz. 15:00-22:00.

Bogaty program uroczystości rozpocznie pokaz przygotowany specjalnie dla dzieci. Będzie to projekcja animowanego filmu z 1986 r., produkcji czechosłowacko-zachodnioniemieckiej pt. „Velká sýrová loupež” (Wielka kradzież sera), w reżyserii Václava Bedřicha, ukazującego przygody trzech myszy żyjących w kinie, które postanawiają obrabować sąsiedni sklep z serem. Projekcję poprowadzą weseli moderatorzy. Po filmie odbędą się warsztaty tematyczne dla dzieci.

O godz. 17:30 przewidziano wernisaż wystawy pt. „Další život(y) filmů Martina Friče. Plakáty, korespondence, kresby…“ (Kolejny żywot(y) filmów Martina Friča. Plakaty, listy, rysunki…”), przygotowanej przez archiwistów z oddziału dokumentów pisanych, przybliżającą w sposób wszechstronny tę wielce utalentowaną postać reżysera filmowego, scenarzysty, aktora i pedagoga oraz jego mniej i bardziej znane filmy. Martin Frič, ps. Mac Fryc, żył w latach 1902-1968. Wyreżyserował szereg legendarnych i ciągle popularnych filmów, uważany jest za jednego z twórców współczesnego filmu czeskiego. Po wkroczeniu w 1968 r. do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego odebrał sobie życie. Po wystawie oprowadzać będą jej twórcy.

O godz. 18:00 przewidziana jest projekcja pierwszych ośmiu czeskich filmów dokumentalnych z lat 1898-1928, trwających łącznie 58 minut. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. widoki starej Pragi, wydarzenia z października 1918 r., gdy rodziła się niepodległa Czechosłowacja, zawody sportowe, jak również katastrofę samolotu, który w 1919 r. podczas pokazów rozbił się pod praskim mostem.

Ostatnim punktem programu, o godz. 20:00 będzie projekcja filmu pt. „Vzorný kinematograf Haška Jaroslava” (Wzorcowy kinematograf Jaroslava Haška) z 1955 r. w reż. Oldřicha Lipskiego, przedstawiający w sposób humorystyczny fikcyjne przypadki z życia czeskiego pisarza Jaroslava Haška w czasie, gdy rodziło się kino.

Miłą nie4spodzianką i ukłonem w stronę archiwistów jest decyzja organizatorów o tym że członkowie czeskich stowarzyszeń archiwalnych, a więc Czeskiego Towarzystwa Archiwalnego (Česka archivní společnosti) oraz Czeskiego Towarzystwa Informacyjnego (Česka informační společnosti), wraz z rodzinami, będą mieli tego dnia wstęp wolny do kina.

 Więcej:
Národní filmový archiv
KINO NÁRODNÍHO FILMOVÉHO ARCHIVU

oprac. Ivo Łaborewicz

AP Oddział Jelenia Góra