CZECHY: Rocznica zbombardowania Zlina

Czeskie media przypomniały ostatnio epizod z okresu II wojny światowej, którym było zbombardowanie przez lotnictwo amerykańskie miejscowości Zlin. Dnia 20 listopada minęło 70 lat od tego wydarzenia, które przyniosło spore straty materialne, jak również 21 ofiar śmiertelnych. Powiatowe Archiwum Państwowe w Zlinie (Státní okresní archiv Zlín) upamiętniło to wydarzenie na swojej stronie na Facebooku.
Zlin (czes. Zlín) – to czeskie miasto położone we wschodnich Morawach (w latach 1949-1989 noszące nazwę Gottwaldov na cześć komunistycznego prezydenta Czechosłowacji Klemensa Gottwalda), liczące blisko 80 tys., znane z zakładów obuwniczych Baty, który zbudował je praktycznie od podstaw, jako idealne miasto przyfabryczne.

Nalot rozpoczął się 20 listopada 1944 r. o 12:35 i trwał zaledwie kilka minut. Wzięło w nim udział 28 amerykańskich bombowców typu Liberator, które zrzuciły 260 bom zapalających o łącznej masie 65 tys. kg. Celem ataku były zakłady obuwnicze Bata. Straty w zburzonych budynkach fabrycznych oszacowano na 230 mln koron, zniszczone maszyny wyceniono na 80 mln koron, utracone towary na 175 mln koron. Ponadto w trakcie nalotu zginęło 21 osób (w tym jedno dziecko i sześć kobiet), 15 innych osób zostało rannych. Wiele rodzin pozostało bez dachu nad głową. Było to najkrwawsze wydarzenie w dziejach miasta.
Jak twierdzi dyrektor Powiatowego Archiwum Państwowego z Zlinie David Valůšek: „Nie była to akcja wojskowa wymierzona specjalnie przeciw Zlinowi. Miasto nie stanowiło tak istotnego celu militarnego”. Nalot był skierowany przeciw strategicznym celom na Śląsku, lecz z powodu złej pogody zdecydowano się zrzucić ładunek na inne, mniej ważne cele. Wśród nich znalazła się fabryka w Zlinie, ale również obiekty w Hodonínie, Přerovie i Brnie.

Wiecej: iDnes, Americké bombardování Zlína trvalo jen tři minuty, zemřelo 21 lidí

Facebook

Oprac. Ivo Łaborewicz
AP Oddział Jelenia Góra