SERBIA: „Początek wojny: 1914. Z dokumentów Archiwum Serbii”

15 grudnia 2014 r. w Archiwum Serbii w Belgradzie otwarto wystawę „Początek wojny: 1914. Z dokumentów Archiwum Serbii”, w ramach serbskich obchodów setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Otwarcia dokonał Minister Kultury i Informacji Ivan Tasovac, który przypomniał, że dokładnie rok wcześniej, przy okazji obchodów 115. rocznicy założenia Archiwów Serbii, ogłosił, że sprawy archiwów będą priorytetem polityki Ministerstwa Kultury.

Prezentowane na wystawie dokumenty dotyczą austro-węgierskiej polityki wobec Serbii i polityki zagranicznej Królestwa Serbii w przededniu i podczas pierwszych miesięcy wojny, zamachu w Sarajewie, stosunków Serbii z sojusznikami, operacji wojskowych serbskiej armii, austro-węgierskich zbrodni wojennych, zagranicznych misji medycznych.

Zwiedzający mają okazję zobaczyć austro-węgierskie ultimatum dla Serbii (z 23 lipca 1914 r.) i odpowiedź na nie rządu Królestwa Serbii, telegram z 28 lipca 1914 r. wypowiadający wojnę Serbii przez Austro-Węgry, podpis Gawriło Principa (zabójcy następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żony), jego notatki i szkice, raporty z Naczelnego Dowództwa o sytuacji na polach bitew, doniesienia o zabitych, rannych i wziętych do niewoli.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany 260-stronicowy katalog. Autorami wystawy i katalogu są: dr Miroslav Perisic, Jelica Reljic, Aleksandar Markovic i Branko Bogdanovic.
Wystawa będzie czynna do 15 marca 2015 r.

Więcej: ПОЧИЊЕ РАТ: 1914. У ДОКУМЕНТИМА АРХИВА СРБИЈЕ

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica