AUSTRALIA: Zachować własne dzieje dla przyszłych pokoleń

W ramach przeprowadzanego przez Australijskie Biuro Statystyczne (Australian Bureau of Statistics) 9 sierpnia 2016 r. spisu ludności każdy Australijczyk, odpowiadając pozytywnie na sześćdziesiąte pytanie, zapewnia zachowanie informacji o sobie dla przyszłych pokoleń. Odpowiedź pozytywna jest wyrażeniem zgody na przekazanie informacji spisowych Archiwum Państwowemu Australii (National Archives of Australia), które włączy je do swojego zasobu. Dane nie będą udostępniane nikomu (włącznie z agencjami wszelakiej maści) przez 99 lat. Po tym terminie zostaną upublicznione. Taka możliwość istnieje już od 2001 r. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem, a ilość osób chcących włączyć informacje o sobie do narodowego zasobu archiwalnego rośnie. W kolejnych spisach ludności odsetek pozytywnych odpowiedzi na sześćdziesiąte pytanie przedstawiała się następująco: 2001- 52,7%, 2006 – 56,1%, 2011- 60,6%.

Głównym depozytariuszem zbiorów informacji z kolejnych spisów będzie Archiwum Państwowe Australii, które będzie musiał sprostać zadaniu zapewnienia trwałego przechowywania natywnej cyfrowo dokumentacji przez blisko stulecie, a po jej upublicznieniu zapewnienia dostępności do niej. Nikt dziś nie wie jaka będzie za sto lat technologia i jakich konwersji trzeba będzie dokonać, aby zgromadzone dane były czytelne dla przyszłych pokoleń. Dokumentacja trafi do archiwum niebawem w ramach projektu National Archives Digital Continuity 2020.
W ten sposób motto Archiwów Państwowych Australii – Twoje dzieje naszą historią (Your story, our history) nabrała pełnego urzeczywistnienia.

Więcej:

National Archives of Australia, Save your Census data for future generations

Australian Bureau of Statistics

oprac. Adam Baniecki
AP Wrocław O/Bolesławiec