SZWAJCARIA: Bundesarchiv wieczorową porą

To, że wszystko kręci się wokół pieniędzy- to fakt znany od stuleci. Pieniądze i złoto to banki, banki to Szwajcaria, Szwajcaria to kraj z rozpoznawalną na całym świecie marką. W tym roku w marcu, po raz kolejny odbędzie się Bernie noc muzeów, w której swój znaczący udział będzie miało Federalne Archiwum Szwajcarii Bundesarchiv. Jego  partnerem i gościem honorowym będzie  Mennica Federalna Swissmint  (zał. 1850 roku). Na ten jeden, długi wieczór archiwum zaprasza wszystkich – od juniora do seniora. Oferuje ono wiele atrakcji, wśród których obiecująco brzmi m.in. zwiedzanie najskrytszych zakamarków archiwum, atrakcje muzyczne, kulinaria domowego wyrobu oraz nietypowe środki poruszania się po archiwum – na grzbiecie osiołków. Organizatorzy  zapowiadają ekscytujący wieczór.
Po pierwsze więc zwiedzanie archiwum, którego motywem przewodnim jest hasło „Pieniądz rządzi światem”. Organizatorzy postarają się, wykorzystując zasoby archiwalne, odpowiedzieć na podstawowe pytania: Ile naprawdę warte są pieniądze? Jak były i są  produkowane? Na co Państwo wydaje pieniądze?  Na zakup jakich  przedmiotów wyciągamy najchętniej swoje portfele?  Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć w trakcie zwiedzanie najgłębszych magazynów podziemnych  Archiwum Federalnego.
Po drugie, gość honorowy wieczoru, czyli Mennnica Federalana przybliży zwiedzającym sposoby produkcji monet szwajcarskich na przestrzeni blisko 200 lat – pieciofrankówek tzw.  Fünfliber, półfrankówek tzw. Füfzgi i dziesieciofenigówek (10 rappen) tzw. Zähni, zachowując zapewne pewne szczegóły tylko dla siebie.

Atrakcją muzyczną będzie występ znanego akordeonisty Mario Batkovića – człowieka orkiestry, który ze swojego instrumentu potrafi wydobyć wszelkie niuanse muzyczne.  Przygotowano również atrakcje dla dzieci. Choć brzmi to może dziwnie, ale maluchy bę da mogły zwiedzać archiwum na grzbietach osiołków oraz osobiście przekonać się, czy  osły w Federalnym Archiwum są naprawdę złote?
W 2016 roku szwajcarska noc muzeów skupiła się wokół równie atrakcyjnego tematu, jakim była budowa tuneli alpejskich,  w tym tego najdłuższego tunelu Gotharda oddanego do użytku w 2016 roku. Ze strony Bundesarchiv była to również okazja prezentacji wyników prac na budową portalu poświęconego tej tematyce AlpTransit.-
Intrygujący motyw przewodni oraz ciekawa oprawa wieczoru obfitująca w wiele atrakcji dla odbiorców w różnym wieku, jest gwarancją- jak co roku – dużej frekwencji oraz sukcesu wydarzenia. Tego typu imprezy stały się stały punktem życia kulturalnego również w polskich realiach. Pokazuje to, jak bardzo archiwa szukają dla siebie nowego, atrakcyjnego wizerunku instytucji otwartej na wszelkie wyzwania, otwartej na szerokie spektrum odbiorców.

Na podstawie: Museumsnacht Bern, 17.03.2017

Jolanta Leśniewska
AP Płock O/ Kutno