SŁOWACJA: Wystawa o „Aksamitnej Rewolucji” w Czechosłowacji

W listopadzie 2019 roku minęło 30 lat od tzw. Aksamitnej Rewolucji, dla Słowaków, podobnie jak Czechów, jednego z kluczowych wydarzeń historycznych obu narodów i ich wówczas wspólnego państwa. Wydarzenie to, które doprowadziło do obalenia komunistycznej dyktatury, ma decydujące znaczenie dla powrotu wolności i demokracji w Czechosłowacji. Jednocześnie rocznica tamtych wydarzeń stała się doskonałą i wyjątkową okazją do zaprezentowania opinii publicznej, dotyczących jej, najciekawszych dokumentów przechowywanych w słowackich archiwach państwowych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej zorganizowało więc okolicznościową wystawę pt. „Świadectwo rewolucji – listopad’89 w dokumentach archiwalnych słowackich archiwów państwowych”, która została otwarta 5 listopada 2019 r. w Muzeum Miasta Bratysławy.

„Utożsamiamy się z wartościami uzyskanymi jesienią 1989 roku. Ten kamień milowy, a także wartości, o które walczyliśmy, muszą zostać zapamiętane. My także przyczyniliśmy się do tego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wsparło stworzenie filmu „Amnestia”, który w tych dniach trafia do kin. Uważamy za ważne, aby wydarzenia listopadowe nie popadły w zapomnienie. Nawet dzisiaj intensywnie przypominają nam, jaką siłę mają słowa wolność, prawda, nadzieja, godność i sprawiedliwość. 17 listopada to dzień walki o wolność i demokrację. Należy jednak zauważyć, że żadnemu pokoleniu nie dano wolności i demokracji w prezencie, ale są to wartości, o które należy dbać, chronić i żyć w taki sposób, abyśmy ich nie utracili” – stwierdziła minister spraw wewnętrznych Słowacji Denisa Saková.
Wystawa prezentuje najważniejsze chwile tamtej rewolucji, utrwalone w najciekawszych dokumenty archiwalne, ułożone w kilku oddzielnych blokach tematycznych: „Początek protestów społecznych i strajk generalny”, „Społeczeństwo przeciw dyktaturze”, „Portrety przywódców rewolucji”, „Przygotowania do wyborów i wybory w 1990 r.”, „Skutki rewolucji w poszczególnych regionach Słowacji i utworzenie nowych instytucji”. Dokumenty pokazano w otoczeniu przedmiotów z owych czasów, m.in. milicyjnych kasków i pałek, kajdanek z jednej strony, z drugiej zaś opasek i znaczków noszonych przez protestujących itp. Zaprezentowano dużo zdjęć z poszczególnych wydarzeń.
Wystawa będzie czynna w Starym Ratuszu – Muzeum Miasta Bratysławy do 12 stycznia 2020 r.

Więcej:

Cenné archívne dokumenty o Nežnej revolúcii v priestoroch Starej radnice Múzea Mesta Bratislavy

Svedectvo o revolúcii – november´89

Výstava Svedectvo o revolúcii – November 89

i na teraz.sk

oprac. Ivo Łaborewicz

AP Wrocławe O/Jelenia Góra