ROSJA: „Więcej niż archiwum” – wystawa w 100-lecie Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej

Na 3 grudnia 2020 r. zaplanowano otwarcie (w sali wystawowej archiwów federalnych w Moskwie, ul. Bolszaja Pirogowska 17) jubileuszowej wystawy pt. „Więcej niż archiwum. W 100-lecie Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej”, której celem jest ukazanie różnorodności przechowywanych w archiwum zabytków, często nie znanych szerokiej publiczności.


fot. Archiwa Rosji

Wystawa organizowana jest przez Federalną Agencję Archiwalną i Archiwum Państwowe Federacji Rosyjskiej.
Ekspozycja ilustruje ponad dwa wieki historii Rosji. Podstawą wystawy są dokumenty i przedmioty unikatowe pod względem historycznym i ciekawe pod względem wzorniczym, w tym przejęte do Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach. Szczególny nacisk położono na malarstwo, sztukę zdobniczą i użytkową oraz przedmioty osobiste znanych postaci historycznych, jak np. Konstytucja Królestwa Polskiego podpisana przez cara Aleksandra I w 1815 r., na którą, na rozkaz polskiego Sejmu, wykonano szkatułę z brązu (dokument i szkatuła, ewakuowane w 1939 r. z warszawskiego Zamku Królewskiego do Ołyki książąt Radziwiłłów, zostały zrabowane przez Armię Czerwoną po 17 września). Niektóre eksponaty na wystawie to dzieła sztuki i rzemiosła, jak notatniki rosyjskich cesarzowych, ozdobione drogocennymi kamieniami, akwarelami i haftami, zawierające czasem unikatowe autografy – na przykład wiersz Aleksandra Puszkina „Полководец”, wpisany przez samego poetę do albumu Wielkiej Księżnej Heleny Pawłownej.

Wiele przedmiotów trafiło do archiwum wraz z dokumentami ich właścicieli i jest dla nich swoistą ilustracją – na przykład wspomnienia baletnicy Matyldy Krzesińskiej (1872-1971) uzupełniają jej baletki i pierwsza sukienka wykonana na zajęcia w szkole baletowej. Prezentowane są rzeczy osobiste, listy, wspomnienia i zdjęcia rosyjskich dowódców wojskowych – generałów Brusilowa i Denikina, admirała Kołczaka. W sekcjach wystawy poświęconych epoce radzieckiej i najnowszej historii Rosji, prezentowane są oryginały wszystkich konstytucji RFSRR i ZSRR, symbole państwowe RFSRR – flaga i sztandar, materiały o tajnym śledztwie w sprawie śmierci Hitlera i nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Wystawa czynna będzie od 4 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021 r. (zmiany są możliwe ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzenie nowych ograniczeń).

Więcej: «Больше чем архив. К 100-летию ГА РФ»

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica