NIEMCY: Pożar w Medienarchiv Bielefeld

Archiwum Audiowizualne w Bielefeld (Medienarchiv Bielefeld) stworzone przez Franka Beckera w 1975 roku, uważane jest za największą prywatną kolekcję filmów i nagrań w Niemczech. Składa się na nią  ponad 100 000 rolek filmowych, a także wiele unikalnych nośników dźwiękowych  i drukowanych, a także eksponatów związanych z technologią kinową i sprzętem filmowym.
Rankiem, 24 sierpnia 2022 r. w jednym z zewnętrznych magazynów archiwum medialnego Bielefeld doszło do pożaru. Pożar w piwnicy budynku mieszkalnego wykorzystywanego jako magazyn filmowy prawdopodobnie uszkodził tysiące historycznych taśm filmowych z archiwum medialnego Franka Beckera, niektóre z nich poważnie. W wyniku dochodzenia służb pożarniczych stwierdzono, iż przyczyną pożaru był prawdopodobnie samozapłon starej rolki filmowej.

Pierwsze taśmy filmowe wytwarzane były na niestabilnych i łatwopalnych podłożach z azotanu celulozy. Proces degradacji tego materiału ujawnia się zmianą barwy podłoża, blaknięciem obrazu, lepkością łaśmy i ostatecznym rozpadem nośnika w pył. Celuloid jest materiałem niestabilnym, łatwopalnym i ulegającym samozapłonowi, co w przeszłości doprowadziło do licznych pożarów podczas pokazów filmowych i w magazynach przechowywania zbiorów. Starzenie się tej grupy estrów celulozy jest procesem naturalnym i nieodwracalnym, a spowolnione może być jedynie poprzez właściwe przechowywanie w warunkach o znacznie obniżonej temperaturze.
Pożar dotknął 19 osób – na szczęście  nikt nie został ranny. Ponieważ toksyczny dym przedostał się do pomieszczeń mieszkalnych, mieszkańcy musieli zostać ewakuowani ze swoich mieszkań przez straż pożarną. Przy pożarze zaangażowanych było 150 osób ze służb ratowniczych, straży pożarnej oraz wolontariusze, którzy pracowali do godzin wieczornych.
Nawet po ugaszeniu pożaru nie można było obejrzeć dotkniętych pomieszczeń, rolek folii i dokumentów ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Szkody materialne i niematerialne nie mogą być obecnie oszacowane. Po obejrzeniu pierwszych zdjęć straży pożarnej założyciel archiwum, Frank Becker, oszacował szkody na co najmniej 750 000 euro. Według Beckera wiele filmów historycznych, które nie zostały jeszcze zdigitalizowane zostało bezpowrotnie straconych.

Źródło: Medienarchiv Bielefeld: Cineastische Schätze bewahren und lebendig halten

Jolanta Leśniewska
AP Oddział w Kutnie