UKRAINA: Prezentacja projektu „Cyfrowe Archiwum Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”

W dniu 5 lipca 2023 r. o godzinie 16:00 w Centrum im. Metropolity Andrieja Szeptyckiego we Lwowie (ul. Stryjska 29a), z udziałem szefa Państwowej Służby Archiwów Ukrainy Anatolija Chromowa, odbędzie się prezentacja projektu „Cyfrowe Archiwum Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”, firmowanego przez Instytut Historii Kościoła Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i firmę „Archive Information Systems”, z udziałem Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy.

Projekt ma na celu umożliwienie wszystkim swobodnego dostępu do dokumentów archiwalnych Rządu i instytucji Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (Західно-Українська Народна Республіка) – niepodległego państwa ukraińskiego istniejącego we Wschodniej Galicji w okresie 18 X 1918 – 16 lipca 1919. Zdigitalizowano już pół miliona stron dokumentów, z tego z dziesięciu zespołów archiwalnych z zasobu Centralnego Archiwum Państwowego Wyższych Organów Władz i Administracji Ukrainy (Центра́льний держа́вний архі́в ви́щих о́рганів вла́ди та управлі́ння Украї́ни).
Archiwum cyfrowe Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej zostanie dodane do „Miedzyarchiwalnego portalu wyszukiwania”, który jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej służby archiwalnej i gdzie znajduje się już ponad 5 milionów skanów dokumentów z pięciu archiwów państwowych: https://searcharchives.net.ua/

Źródło:

gov.ua Презентація проєкту «Цифровий архів Західноукраїнської Народної Республіки»

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica