AUSTRIA: Życie na podsłuchu w stylu Biedermeier.

Ten tytuł to świadome nawiązanie do znakomitego niemieckiego filmu Floriana Henckel von Donnersmarck użyty dla zobrazowania treści najnowszej publikacji opartej na materiałach Österreichischen Staatsarchiv /ÖSTA/. Baden bei Wien. Im Visier der Geheimpolizei – Spionage, Alltagsfrust und Badelust vor 200 Jahren” (w dosłownym tłumaczeniu „Baden koło Wiednia. Optyka tajnej policji- szpiegostwo, znudzenie codziennością i zamiłowanie do wód  200 lat temu”) autorstwa   Friedricha Schembora będzie miała swoją promocję 25 listopada w siedzibie archiwum,  z udziałem  Prof. Dr. Lorenza Mikoletzkyego Dyrektora Generalnego ÖSTA i Rudolfa Maurera szefa Stadtarchivs w Baden.

 


fot ÖSTA

Z krótkiej zapowiedzi wynika, że książka może stanowić ciekawą lekturę nie tylko dla kręgu archiwistów i historyków.  Już sama okładka poprzez swoją stylizację, jak z powieści Sherlocka Holmesa, lub Wiktora Hugo, może zaintrygować szerokiego odbiorcę. Ta książka to opowieść o znanym w XIX wieku kurorcie  Baden koło Wiednia, który słynął nie tylko z uzdrowiskowych właściwości. W epoce napoleońskiej i po ustanowieniu porządku wiedeńskiego w 1815 roku przybywali tam arystokraci  i różne ciekawe osobowości z całej Europy- w tym Polacy i Rosjanie- bynajmniej nie tylko po to, aby zażywać kąpieli leczniczych. Spotykały się tu różne znaczące środowiska, aby knuć i spiskować przeciwko znienawidzonym monarchom,  w swoich państwach i zmieniać bieg historii.
Autor pokazuje działalność tajnej policji, jej funkcjonariuszy i współpracowników powołanych do kontrolowania całego „niebezpiecznego towarzystwa”, szpiegowania potencjalnych szpiegów i zbierania informacji o zagrożeniach natury politycznej. Pokazuje również bogate życie samego miasta- kurortu. Czytelnik  może poznać z pierwszej ręki mechanizmy działania tajnych służb jego Cesarskiej Mości, gdyż autor bazował w szczególności na sprawozdaniach policyjnych z okresu 1806-1813. Materiałem źródłowym do napisania książki były akta Obersten Polizei- und Zensurhofstelle, które ocalały z pożaru Pałacu Sprawiedliwości w 1927 roku. Obecnie akta te  przechowywane są w ÖSTA.
Zapowiedź publikacji wskazuje na polskie wątki w tej intrygującej opowieści o konspiratorach, szpiegach i kuracjuszach w spokojnym austriackim miasteczku. Wydaje się również, że to znakomity materiał na scenariusz filmu „Życie na podsłuchu w stylu Biedermeier”.

Opracowała Jolanta Leśniewska
AP Kutno
Na podstawie: http://www.oesta.gv.at/