ALBANIA: Wydanie faksymile kodeksu z X wieku

W zasobie Centralnego Archiwum Państwowego w Tiranie (Albania), wśród ok. stu innych rękopisów odkrytych u schyłku reżimu komunistycznego (pod koniec 80. – na początku lat 90. XX w.), znajduje się tzw. Kodeks Korçë 93 (od nazwy miasta Korçë, leżącego na południowym wschodzie Albanii). Kodeks pochodzi z X wieku i jest wspaniale zachowanym zabytkiem piśmiennictwa bizantyńskiego. Spisany na 308 cienkich pergaminowych arkuszach, zawiera tekst czterech Ewangelii i jest bogato iluminowany (ozdobne inicjały, portrety Ewangelistów). Tekst jest napisany w formie krzyża, co jest szczególnie rzadkim zjawiskiem w historii rękopisów w języku greckim.


Ilustracja z Kodeksu Rabbuli

źródło: Uniwersystet Pedagogiczny w Krakowie

 

Współpraca Generalnej Dyrekcji Archiwów Albanii, prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Albanii i Albańskiego Towarzystwa Biblijnego umożliwiła edycję faksymile tego dzieła, z załączonym opracowaniem naukowym w trzech językach. Nakład wynosi 1300 egzemplarzy, co wskazuje, że publikacja powinna trafić nie tylko do wąskiego kręgu bezpośrednio zainteresowanych specjalistów, ale do szerszej publiczności. Dwóch młodych naukowców, którzy przygotowali tę publikację, to paleograf i historyk Andi Rembeci z Wydziału Historii Uniwersytetu w Tiranie i paleograf Sokol Çunga z Centralnego Archiwum Państwowego w Tiranie.
Promocja wydania faksymile Kodeksu Korçë 93 odbędzie się w niedzielę, 16 grudnia 2012 r. o godzinie 18.30, w siedzibie Centrum Kultury w nowej katedrze prawosławnej w Tiranie.

Więcej:

Promovimi i librit „Kodiku i Korçës 93” (Katërungjillëshi i shek. X) – Botim faksimile

Radiu Billgaria

Strona Archiwów Albanii: Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica