CZECHY: Kolokwium o nowożytnej kulturze rękopiśmiennej

W dniach 12 i 13 września 2013 r. w siedzibie Muzeum Zachodnich Czech w Pilźnie odbędzie się międzynarodowe kolokwium poświęcone rękopisom z XVII i XVIII wieku pt. „Rukopisná kultura raného novověku” (Kultura rękopisów epoki nowożytnej), którą przygotowują Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze i wspomniane Muzeum w Pilźnie.

Obie instytucje realizują projekt pt. Przygotowanie i wydanie repertorium rękopisów z XVII i XVIII w. ze zbiorów muzeów Czech. Przygotowywane przez nich interdyscyplinarna konferencja dotyczyć będzie roli nowożytnych rękopisów w czasach im współczesnych. Fenomenowi tych rękopisów długo nie poświęcano większej uwagi. Badania kodykologiczne (rękopisoznawcze) realizowano niemal wyłącznie w odniesieniu do średniowiecza. Młodsze rękopisy z reguły pomijano, jako drugorzędne z punktu widzenia edytorstwa. Jednak, jak pokazują badania europejskie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, twórczość rękopiśmienna była aż do XIX w. ważnych i równoprawnych z drukami sposobem publicystyki, a ich wzajemne relacje były o wiele bardziej złożone niż dotąd sądzono.

Przygotowywane kolokwium ma na celu przedstawienie stanu wiedzy na temat zachowanych rękopisów i mieszczących je zbiorów oraz możliwości ich wykorzystania w badaniach, a ponadto organizatorzy pragną przedstawić obecne metody badawcze nad rolą rękopisów w kulturze nowożytnej. Szczególnie mile widziane będą wystąpienia na następujące tematy wystąpień:
– warunki, opracowanie i przechowywanie rękopisów, ich ewidencje i bazy danych;
– rękopis jako nośnik informacji medialnej w epoce nowożytnej, relacje rękopisów i druków; rękopisy pochodzenia szlacheckiego i ludowego;
– twórca, sponsor i czytelnik rękopisów: osobowości, motywacje, wykształcenie, zaplecze;
– pismo nowożytnego rękopisu, jego rozwój i zmiany;
– praktyka ortografii w rękopisach i w drukach, język(i) rękopisów nowożytnych;
– artystyczna dekoracja nowożytnych rękopisów, jej funkcje i zmiany;
– korzystanie z rękopisów jako źródła do badań etnologicznych, muzykologicznych, językoznawstwa, historii literatury i kultury oraz innych dyscyplin.
Propozycje wystąpień, w formie streszczeń, nie większych niż jedna standardowa stron tekstu plus bibliografia, należy przesłać do 25 czerwca 2013 r. na adres konferencerukopisy@seznam.cz
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów, a referenci zostaną poinformowani o wyborze do końca czerwca 2013 r. Referaty, które pomyślnie przejdą proces weryfikacji, zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie „Acta Universitatis Carolinae – Philosophica et Historica” (wstępny termin dostarczenia pisemnej wersji – 31 października 2013). Językami obrad będą: czeski, słowacki, niemiecki i angielski.
Za organizację kolokwium odpowiadają: Mgr. Alena A. Fidlerová, Ph.D., Ústav českého jazyka a teorie komunikace (Zakład Języka Czeskiego i Teorii Komunikacji), Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Mgr. Thomas Bernhardt, Odd. starších dżin (Zakład Historii Dawnej) Západočeské muzeum v Plzni (Muzeum Zachodnich Czech w Pilźnie).

 

Więcej na: Česká archivní společnost

oprac. Ivo Łaborewicz
Archiwum Państwowe O/ Jelenia Góra

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”;}