MRA: Katalonia gospodarzem dorocznej konferencji MRA w 2014 r.

Krótko po zakończeniu brukselskiej dorocznej konferencji Międzynarodowej Rady Archiwów znamy  datę, miejsce oraz tematykę przyszłorocznego spotkania archiwistów. Gospodarzem będzie miasto Girona, znane turystom z lotniska obsługującego Barcelonę, stolicę Katalonii. Przyszłorocznym tematem wiodącym konferencji będzie: „Archiwa a przemysły kultury i kreatywności” (Archives et industries culturelles et créatives”). Konferencja ma poruszać zagadnienia relacji pomiędzy archiwami a sektorem przemysłu zajmującego się szeroko pojętą kulturą i kreatywnością. W szczególności zaplanowano poruszenie następujących zagadnień:
1. Sektor przemysłu kultury i kreatywności i strategie współpracy z archiwami.
2. Działania i inicjatywy.
3. Dostęp do informacji.
4. Zarządzanie wielkimi repozytoriami, ochrona autentyczności w chmurze.
5. Projekt open data.
6. Modele zarządzania dla przechowywania i ochrony danych cyfrowych.
7. 175 lecie fotografii.

Organizatorzy oczekują na zgłoszenia tematów do 28 lutego, do 30 kwietnia podjęte zostaną decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu zaproponowanych tematów, a 1 września 2014 r. upływa termin nadesłania zaakceptowanych tekstów. W czasie konferencji w Gironie będą także odbywały się: IX Europejska Konferencja Archiwów i XIII Dni Obrazów i Przeglądów.
W zaproszeniu do uczestników prezydent MRA Martin Berendse napisał: „Naszym celem jest dotarcie nie tylko do członków Międzynarodowej Rady Archiwów i stowarzyszeń archiwistów lecz także do badaczy i ludzi kreatywnych należących do różnych licznych środowisk zawodowych i amatorskich.”

Wiecej: Girona 2013. Archives et industries culturelles.

oprac: Adam Baniecki
AP Lubań