SŁOWACJA: Wystawa o rzemiośle w Narodowym Archiwum w Bratysławie

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Archiwów bratysławskie Narodowe Archiwum Słowacji (mieszczące się przy Drotárskiej ceste 42) urządza Dzień Otwartych Drzwi, poświęcony tym razem tradycyjnemu rzemiosłu. Wszystkie związane z tym wydarzenia przewidziano w ciągu dwóch dni 10 i 12 czerwca 2014 roku.
Dnia 10 czerwca w sami ekspozycyjnej Archiwum Narodowego, o godz. 15:30 nastapi uroczyste otwarcie wystawy, której tytuł można oddać jako „Rzemiosło – to się opłaca…”. W oryginale jest to przysłowie brzmiące: „Remeslo má zlaté dno…” (dosłownie „rzemiosło ma złote dno”), co w tradycji polskiej oddaje się przez powiedzenie: „rzemiosło ma skromny początek, ale złoty koniec”. Jednym słowem każdy, kto ma w rękach dobry fach, może być pewien swojego dobrobytu w przyszłości.
Na wystawie przedstawiony zostanie rozwój organizacji rzemieślniczych począwszy od utworzenia gildii, poprzez pierwsze manufaktury (m.in. fajansu i kamionki z Holic i Bratysławy), aż do wykształcenia się fabryk znanych współcześnie. Bardzo interesujące są projekty mebli i dzieł sztuki znanego architekta Dušana Jurkoviča (1868-1947) uważanego za twórcę nowoczesnej architektury słowackiej, który posiadał pewne związki z Polską, pracując m.in. w Krakowie podczas I wojny światowej i projektując tu cmentarze wojenne w dla zachodniej Galicji. Archiwalia uzupełniają trójwymiarowe wytwory rzemieślnicze.

Z kolei 12 czerwca Archiwum Narodowe otworzy swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych już o godz. 9:00, kiedy to rozpoczną się w jego siedzibie pokazy tradycyjnych rzemiosł. Od rana trwać też będzie wymienna giełda książek, w czasie której bratysławscy archiwiści będą obdarowywać dubletami książek ze swojej biblioteki lub wymieniać je na inne ciekawe pozycje. Odbędą się też warsztaty dla najmłodszych, w zakresie dekorowania pierników, produkcji medalików i „biżuterii”. Z kolei Dr Radoslav Ragač przygotował wykład pt. Z dziejów cechów w Słowacji” (Z histórie cechov na Slovensku), którego będzie można wysłuchać aż trzykrotnie, w godzinach 9:30, 11:30 i 13:30, w sali kinowej Archiwum. Dla zainteresowanych udzielane będą również indywidualne konsultacje w zakresie postępowania z materiałami archiwalnymi. Co godzinę odbywać się będzie oprowadzenie grup po Archiwum. Ponadto odbędą się trzy pokazy na temat: „Z archiwalnej skrzyni – prezentacja rzadkich dokumentów historycznych sprzed 1918 roku; Sekrety historycznych książek – przegląd najstarszych i najciekawszych książki z biblioteki specjalistycznej Archiwum Narodowego; Spojrzenie na warsztat introligatorski – prezentacja dzieł mistrz rzemiosła konserwatorskiego – Ivana Galambosa.

Więcej: Deň otvorených dverí v SNA
Fecebook SNA

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Oddział Jelenia Góra