BIAŁORUŚ: nowa siedziba Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Grodnie

Z końcem października 2014 r., Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Grodnie przeniosło swoją siedzibę z XVIII-wiecznego budynku, w którym mieściło się od lat 80-tych XIX w., do nowej siedziby w zbudowanym od podstaw dla potrzeb archiwalnych, w trzykondygnacyjnym budynku, o łącznej powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych, spełniającym wymogi przechowalnicze stawiane współczesnym budynkom archiwalnym, wyposażonym w nowoczesny system wentylacyjny, sygnalizacji przeciwpożarowe (budynek posiada system automatycznego gaszenia gazem), w sprzęt do konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych itd.


fot. Гродзенская праўда

Budynek docelowo ma chronić ok. 500 000 jednostek archiwalnych. Nowa czytelnia Archiwum dysponuje teraz 15 miejscami dla badaczy (w starym budynku – 6), Archiwum posiada salę konferencyjną i salę wystawową, o których w poprzedniej siedzibie nie było mowy.
Inwestycja, przeprowadzona w ramach Państwowego Programu Inwestycyjnego, pochłonęła ponad 36 miliardów rubli białoruskich (ponad 11 milionów zł).

Więcej:

Гродзенская праўда,

Из Гродно

Archiwa Białorusi

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica