CZECHY: Kroniki przedsiębiorstw transportowych dostępne w Internecie

Czeskie archiwa państwowe od wielu lat realizują różne programy digitalizacji i udostępniania on-line najciekawszych zbiorów. Należą do nich bez wątpienia kroniki, które zgodnie z obowiązującym tu od lat dwudziestych XX w. prawem, powstają we wszystkich urzędach i instytucjach, a następnie przekazywane są do archiwów państwowych. To jedno z najpopularniejszych źródeł wykorzystywanych przez czeskich badaczy. Nic dziwnego, iż obok dokumentacji metrykalnej oraz kartograficznej, znalazło się w czołówce digitalizowanych materiałów archiwalnych.
Właśnie temu zagadnieniu poświęcone zostanie najbliższe seminarium, jakie 10 marca zorganizuje Archiwum Narodowe w Pradze. Jego tematem będzie zarządzanie elektronicznymi kopiami ksiąg pamiątkowych i kronik powstałych w takich instytucjach jak dworce kolejowe, komisariaty policji, urzędy i przedsiębiorstwa autobusowego oraz inne instytucje transportowe, powstałe w ostatnim stuleciu na ziemiach czeskich oraz Rusi Podkarpackiej, które są przygotowywane do umieszczenia ich w całości w Internecie.

Program przygotowywanego seminarium obejmuje następujące wystąpienia:
– Emilie Benešová, „Digitalizacja ksiąg pamiątkowych”,
– Zdenek Hrdina – Miroslav Kunt, „Historia ksiąg pamiątkowych i kronik na kolejach”,
– Daša Krčová, „Kroniki księgi dworców kolejowych w Republice Słowackiej”,
– Zora Machková, „Kroniki instytucji kolejowych, jako źródło historyczne”,
– Zdenek Matych, „Badatelna.eu i możliwości wyszukiwania w kronikach kolejowych w Internecie”.
Na zakończenie wystąpień przewidziana jest dyskusja oraz posumowanie i wysunięcie wniosków, mających być pomocnymi przy cyfryzacji i udostępnianiu innych rodzajów materiałów archiwalnych.

Więcej: Železniční kroniky na internetu
oprac. Ivo Łaborewicz
AP O/Jelenia Góra