MRA: Apel o uczczenie Międzynarodowego Dnia Archiwów 9 czerwca 2017r.

Międzynarodowa Rada Archiwów zwróciła się z apelem do archiwistycznej wspólnoty całego świata o wspólne uczczenie Międzynarodowego Dnia Archiwów w piątek 9 czerwca 2017 r. Hasło obchodów ma być takie samo, jak Dorocznej Konferencji Archiwów, która odbedzie się w Meksyku w dniach 29 – 29 listopada 2017 (o szczegółach konferencji pisaliśmy w ArchNecie): „Archiwa, obywatelstwo i interkulturowość”.

W apelu MRA napisano: „W piątek 9 czerwca 2017 r. obchodźcie, w waszej instytucji, waszym przedsiębiorstwie, waszym biurze, Międzynarodowy Dzień Archiwów. Wykorzystajcie to światowe wydarzenie, aby przybliżyć wiedzę o archiwach, propagujcie wasze doświadczenie i doniosłość waszej pracy. Pokażcie, że zawód archiwisty i zarządzanie dokumentacją są przyjemne, nie nudne i użyteczne dla wszystkich.” (tłum. A.B.) Rada zaapelowała, aby jak najszybciej zarezerwować termin 9 czerwca. Proponuje zainspirować się z jednej strony hasłem wiodącym, z drugiej doświadczeniami z lat poprzednich, które udostępnia na swoich stronach. Poza szerokim kontekstem promocji archiwistyki radzi łączyć archiwistykę z kontekstem doskonalenia pracy na innych obszarach w instytucjach czy biurach i w ten sposób ukazywać użyteczność archiwistyki.

Ze swej strony MRA zachęca do korzystania z przygotowanych na tegoroczne obchody materiałów reklamowych, które powinny być dostosowane do konkretnych potrzeb indywidualnych (kit). Do przygotowanych materiałów opracowano w jęzkach angielskim i francuskim przewodniki o metodzie korzystania z nich.

Ponadto, jak co rok, Rada zachęca do przesyłania do niej zdjęć i filmów obrazujących przebieg zorganizowanych imprez.

Materiały promocyjne do pobrania: IAD 2017 Communication Kit

Strona: International Archives Day: Friday 9 June 2017

oprac.: Adam Baniecki
AP Wrocław O/Bolesławiec