CZECHY: Wystawa o ostatniej drodze w ramach MDA

W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów w roku 2022 Powiatowe Archiwum Państwowe w Semilech (Státní okresní archiv Semily) przygotowuje wystawę pt. „W ostatniej podróży – śmierć i pogrzeby w dorzeczu Izery na przestrzeni wieków” (Na poslední cestě – smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími), której wernisaż planowany jest na piątek 3 czerwca o godz. 17:00 w siedzibie Archiwum przy ul. Archivní 570. Do dziś żaden lekarz nie wynalazł serum nieśmiertelności, a więc pomimo nadziei i pragnień wielu ludzi, nasze ziemskie życie jest ograniczone – i to w sposób bezwzględny oraz równy dla wszystkich – narodzinami i śmiercią. W ubiegłym roku pracownicy Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie nie przestraszyli się tego i zorganizowali wystawę, której niezwykły sukces w skłonił archiwistów do jego powtórzenia, lecz w innej scenerii.

Na archiwalnej wystawione w Semily zostaną – obok innych eksponatów – pokazane także trzy trumny (z których jedna będzie stała na marach), ponadto, obok różnorodnych dokumentów, będzie można zobaczyć: fotografie z pogrzebów oraz przestawiające kopanie grobów, relikwiarz dziecięcy, model pochówku ziemnego w pozycji przykucniętej oraz prawdziwe kości z opisem antropologicznym. Wystawa będzie przede wszystkim pełna wszechstronnych informacji, a liczne eksponaty zostały wypożyczone z wielu instytucji, nie tylko muzealnych.
Atrakcją wernisażu będzie prezentacja produktów Browaru Rzemieślniczego w Lomnicach nad Popelkou, a dla uczestników otwarcia przygotowana zostanie mała niespodzianka degustacyjna.
Wystawa będzie czynna dla zainteresowanych od poniedziałku 23 maja 2022 r. w godzinach otwarcia archiwum. Jej temat, czyli śmierć, z którym będzie się można na niej spotkać, nie jest wstydliwy, ani chorobliwy. Wstydliwość świata tkwi w zupełnie innych szczegółach. Przypomnij sobie czasy, gdy pożegnanie zmarłego było naturalną częścią życia.
Jednocześnie chętni będą mieli możliwość zwiedzenia drugiej części wystawy w pobliskich Jilemnicach, którą przygotowały wspólnie muzea w Jilemnicach i w Turnoviw, pt. „Na ostatniej drodze. Zbrodnia, kara i cmentarz”, który czynna będzie od 26 maja do 6 listopada 2022 r.

Źródło ilustracji: Státní oblastní archiv v Litoměřicích

Źródło: Státní oblastní archiv v Litoměřicích: Na poslední cestě – smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími

iDnes Liberec: Dětský relikviář, hroby upírů i šibenice. Poslední cestu mapuje výstava

oprac. Ivo łaborewicz

AP Wrocław O/Jelenia Góra