NIEMCY:Kampus dla demokracji w Archiwum Federalnym -filmy i imprezy plenerowe w Centrali Głównej Stasi

Od 9 sierpnia do  3 września 2022 r.  na wewnętrznym dziedzińcu Kwatery Głównej Stasi w Berlinie otwarty był „Kampus dla Demokracji”. W jego ramach, przez 4 tygodnie działało plenerowe kino, w którym były prezentowane filmy o przeszłości NRD, aparacie bezpieczeństwa państwa i archiwach. Program oferował filmy dokumentalne we wtorki i fabularne w czwartki. Sobotnie wieczory poświęcone były zaś  dialogowi międzypokoleniowemu.
Wszystkie filmy powstały po 1989 roku i dotyczą represji, rewolucji czy rozliczenia z przeszłością. Budzą wspomnienia lub dają przestrzeń do zadawania pytań młodym ludziom. W historycznym miejscu, na tle dawnego biura Stasi Minister Mielke, można dyskutować o aktualności przeszłości.

Wieczorne pokazy rozpoczynały się od krótkich filmów lub materiałów z archiwum dokumentów Stasi. Następnie toczyły się dyskusje pomiędzy uczestnikami kampusu, którzy także mogli podejmować dyskurs z twórcami filmów, ekspertami i współczesnymi świadkami. Imprezie towarzyszył bogaty program z wystawami, spotkaniami na temat wieczoru oraz ofertą filmową i warsztatową dla dzieci (soboty).
Pierwszą filmową propozycją był dokument „Bettina” poświęcony biografii Bettiny Wegner – reprezentantki pokolenia Niemców urodzonych po II wojnie światowej.Urodzona w Berlinie Zachodnim w 1947 roku, dorastała w Berlinie Wschodnim, aby w wieku 36 lat wyemigrować na Zachód. Film dokumentuje biografięuznanej autorki piosenek, która od dziecka żarliwie uwielbia Stalina, przez pełną nadziei nastolatkę, która poprzez własne piosenki chce pomóc budować socjalistyczne społeczeństwo, do uduchowionej artystki o niezachwianej humanistycznej postawie antykomunistycznej. Ciekawa propozycja to także film dokumentalny o tajnym koncercie znanej grupy Toten Hosen i ruchu punkrockowym w NRD.
Ruch punkowy z NRD był masowo atakowany przez Stasi. Ale tajna policja nie przeniknęła do każdej niszy: na początku lat 80. zachodnioniemiecki zespół punkowy Toten Hosen zagrał tajny koncert w Kościele Odkupiciela we Wschodnim Berlinie. Razem z punkowym zespołem Planlos z NRD chcieli wystąpić przeciwko systemowi. 40 lat później ówcześni bohaterowie wspominają to wydarzenie. Swoimi wspomnieniami i refleksjami o tamtych wydarzeniach dzielą się członkowie zespołu, fani i menedżerowie muzyczni a także pracownik Stasi przydzielony do obserwacji punków, z którym konfrontuje się bezpośrednio Campino, wokalista Toten Hosen.

Więcej: Vorhang auf fürs Campus-Kino

Jolanta Leśniewska
AP Płock O/Kutno