CZECHY: Tragedia na Uniwersytecie Karola

Tragedia, jaka wydarzyła się 21 grudnia 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze dotknęła też środowisko archiwalne. Jedną z 14 śmiertelnych ofiar strzelca w budynku przy placu Jana Palacha stała się dwudziestoletnia studentka archiwistyki i nauk pomocniczych historii oraz członkini Stowarzyszenia Czeskich Archiwistów Klára Holcová.

Klára Holcová rozpoczęła studia na Katedrze Archiwistyki i Studiów Archiwistycznych jesienią 2022 roku. W marcu 2023 r. przyszła na zebranie Sekcji Studenckiej Stowarzyszenia Czeskich Archiwistów, i jako osoba pełna energii, zapału do pracy i powszechnie lubiana, została wybrana do władz Sekcji. Od razu też, pomimo szeregu zajęć dodatkowych oraz studiowania na wymagającym podwójnym kierunku, włączyła się aktywnie w działalność Stowarzyszenia. Brała udział niemal wszystkich zebraniach i wydarzeniach. We wrześniu tego roku przyprowadziła do Sekcji nowych studentów archiwistyki i nauk pomocniczych historii, była też ich opiekunem i przewodnikiem w ich pierwszych krokach na Uniwersytecie. Oprócz studiów archiwalnych Klára Holcová poświęciła się też lekkiej atletyce, będąc wybitną kulomiotką. Była pierwszoplanową reprezentantką drużyny Atletiki Stará Boleslav, jedną z najlepszych zawodniczek ligi. Dla swojego klubu zdobyła łącznie dziewięć medali w kategoriach młodzieżowych na krajowych mistrzostwach kraju. Jej domeną było głównie pchnięcie kulą. W dyscyplinie tej reprezentowała Czechy w 2022 roku na dwóch międzynarodowych meczach w kategorii do lat 20, w tym jednym odbytym w maju w Karpaczu (Meczu Lekkoatletycznego U18 i U20 w Rzutach Czechy-Węgry-Polska).
Redakcja ArchNetu i całe środowisko archiwalne w Polsce składają głębokie wyrazy współczucia rodzinom wszystkich ofiar i całemu społeczeństwu Republiki Czeskiej.

Łącząc się w bólu z rodzinami tragicznie zmarłych Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów przyłączyło do specjalnej zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin ofiar i innych osób dotkniętych tą tragedią. Zebrane środku będą dysponowane przez kierownictwem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Kasrola. Każdy może wnieść swój wkład pod adresem: https://link.cuni.cz/SbirkaNadacniFond2023

Więcej:

ČAS: Je stále těžké tomu uvěřit…

ČAS: Vyjadřujeme hlubokou lítost a upřímnou soustrast

Univerzita Karlova: Aktuálně k tragédii na Filozofické fakultě UK

Facebook ČAS

Český atletický svaz (ČAS): Klára Holcová obětí čtvrteční tragédie