SZWAJCARIA: Marcowa Noc Muzeów w archiwach w Bernie przy dźwiękach alpejskiego rogu.

Od 2004 roku Noc muzealna, w której ważnym elementem są również tamtejsze archiwa, to cykliczna impreza ciesząca się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Berna. Szwajcarskie Bundesarchiv przygotowało różne atrakcje, dla których motywem przewodnim jest temat
ędzie więc wystawa dokumentów o szwajcarskich wynalazkach i rozpoznawalnych szwajcarskich symbolach, czyli od historii aromatów i zamka błyskawicznego po symbol państwa szwajcarskiego i film animowany dla dzieci Pingu. W tym klimacie będzie również koncert wybitnej instrumentalistki Eliany Burki & Band grającej na rogu alpejskim w nowoczesnych aranżacjach jazzowych i bluesowych. W nawiązaniu zaś do tego koncertu zaplanowano spotkanie z rzemieślnikiem wytwarzającym te tradycyjne instrumenty, który zdradzi tajemnice swojej sztuki i zaprezentuje różne jego modele.

Archiwum Kantonu Berno przyświecać będzie zaś w tej nocy hasło Obrazy dla wieczności . Można będzie tam zobaczyć proces archiwizacji i digitalizacji negatywów i jakże kruchych szklanych płyt a także fotoreportaż Obrazy w czerni i bieli berneńskich fotografów- podróże po przeszłości. Dla zainteresowanych przygotowano krótki kurs nauki pisania i czytania dawnego pisma. Można będzie zajrzeć także w zakamarki niedostępnych na co dzień miejsc w archiwum. Dużą atrakcją będzie wielogodzinny pokaz filmów dokumentalnych z lat 50- 60-tych Skarby Filmarchiv wyprodukowanych przez Zbinden Film AG.
Archiwum miasta Berna przygotowuje dwie wystawy, jedną o pałacu Erlachhof, drugą o prezentach składanych podczas wizyt państwowych. Ponadto w programie jest kilka pokazów performance nawiązujących do historii Szwajcarii i Berna.

To oczywiście tylko część wydarzeń przygotowana w ramach imprezy przez archiwa. Udział w tym przedsięwzięciu bierze 26 różnych instytucji kultury działających na terenie miasta. Zapewne berneńczycy będą mieli kłopot z wyborem tych najciekawszych zwłaszcza, że ta noc muzeów trwać będzie tylko 8 godzin. Zapewne też moc takiej nocy będzie przeżyciem i edukacyjnym, i estetycznym. Taka Noc… to święto zarówno dla tych instytucji, jak również dla oblegających je zwiedzających.

Szczegóły w języku niemieckim na stronach:

Jolanta Leśniewska
AP Kutno

.