CZECHY: Archiwa państwowe otwarte już od kwietnia

Pandemia związana z koronawirusem spowodowała zamknięcie niemal wszystkich instytucji publicznych na całym Świecie, w tym archiwów. Podczas gdy w Polsce archiwa pozostają nadal niedostępne dla badaczy, w Czechach zaczęto je otwierać już w połowie kwietnia.
Wszystkie archiwa państwowe w Czechach, w tym Archiwum Narodowe w Pradze (Národní archiv v Praze) otworzyły swoje pracownie naukowe dla korzystających już w poniedziałek 20 kwietnia 2020 r. Oczywiście to wznowienie działalności nastąpiło przy zachowaniu licznych rygorów.

Kolejne ułatwienia dla badaczy wprowadzono w czeskich archiwach 4 maja 2020 r., jednak nadal pod wieloma warunkami: ograniczenie liczby badaczy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia; każda wizyta musi być wcześniej zapowiedziana umówiona (e-mailem lub telefonicznie), odwiedziny będą uzależnione od aktualnego obłożenia pracowni naukowej; nieczynne pozostają szatnie, bufety, a nawet automaty z napojami i jedzeniem; dla badaczy pozostaje otwarta najwyżej jedna toaleta; wnioski i zamówienia na akta przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem Internetu; korzystanie z czytelni jest możliwe przy zachowaniu odpowiednich środków higieny: badacz musi mieć zakryty nos i usta, jak również lateksowe rękawiczki, przy wejściu do budynku musi się poddać obowiązkowej dezynfekcji rąk; następnie musi przekazać dyżurującej obsłudze wypełniony kwestionariusz epidemiologiczny. Badacze mogą poruszać się po budynku tylko w określonym obszarze i w towarzystwie pracownika Archiwum.
Pomimo tych rygorów i obostrzeń chętnych do odwiedzin archiwów nie brakuje.

Więcej patrz:
Obnovení provozu badatelen Národního archivu a státních oblastních archivů

Oznámení o postupném uvolňování omezení provozu badatelen Národního archivu

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O/Jelenia Góra