SŁOWENIA: Nowy budynek dla głównego archiwum historycznego

Archiwum Republiki Słowenii i Muzeum Niepodległości Słowenii, dnia 1 marca 2022 r. w Ministerstwie Kultury, podpisały trójstronną umowę o odbudowie i rozbudowie północnego skrzydła budynku Archiwum przy Poljanska cesta 40 w Lublanie, stanowiącego niegdyś wojskowe koszary. Przybliża to tutejsze Archiwum do pozyskania nowej przestrzeni dla narastających zbiorów, ich właściwego przechowywania i ochrony.
Podpisanie umowy to ważny krok milowy dla Archiwów Republiki Słowenii w trwających od dziesięcioleci dążeniu do kompleksowego rozwiązania problemu niedoboru przestrzeni magazynowej. Przez lata główne archiwum historyczne było zmuszone do funkcjonowania w nieodpowiednich dla służby archiwalnej pomieszczeniach, w trzech różnych lokalizacjach. „Podpisując umowę, jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia, archiwum działalności w jednym miejscu (…), gdzie znajdować się będą zarówno biura, jak i magazyny, czytelnie, a nawet pokoje gościnne dla odwiedzających” – oświadczono na specjalnej uroczystości.

Umowę na kwotę 13.922.338,87 EUR (z VAT) podpisali dr. Bojana Cvelfara i dr. Željko Oset, dyrektorzy Archiwów Republiki Słowenii i Muzeum Niepodległości Słowenii oraz Igor Hvastja, dyrektor firmy „Makro 5 gradnje”, wyłonionej w publicznym przetargu na wykonawcę. W podpisaniu umowy uczestniczył też Minister Kultury dr. Vasko Simoniti.
W nowym budynku znajdą swoje pomieszczenia również zbiory Muzeum Niepodległości Słowenii, powołanego przez Ministerstwo Kultury w 2021 roku.
Prace budowlane, które wkrótce się rozpoczną, mają zakończyć się już we wrześniu 2023 roku.

Więcej:

Arhiv Republike Slovenije: Arhiv Republike Slovenije korak bližje novim prostorom

infodienst – ausschreibung.ce : OBJAVLJENI NOVI ODGOVORI – Rekonstrukcija in dozidava severnega trakta objekta na Poljanski cesti 40 v Ljubljani za Arhiv Republike Slovenije in Muzej slovenske osamosvojitve. Referenčna številka dokumenta: JN-21-178

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Wrocław O/Jelenia Góra