CZECHY: „Świat na kołach”

W dniach 17-18 kwietnia 2015 r. w Mladej Boleslaw odbędzie się bardzo ciekawa konferencja naukowa pt. „Na kołach w świat” (Po drogach nie tylko Czeskiego Raju i Poizerza). Będzie to już osiemnaste spotkanie z cyklu seminariów naukowych przygotowywanych przez Towarzystwo Czeskiego Raju im. Josefa Pekařa w Turnovie (Pekařova společnost Českého ráje v Turnově) oraz regionalne archiwa państwowe. Konferencja odbędzie się pryz wsparciu Czeskiego Towarzystwa Archiwalnego (České archivní společnosti). Asumptem do tegorocznej tematyki stała się 150 rocznica urodzenia Václava Laurina – pioniera czeskiego kolarstwa oraz automobilizmu, 120 rocznica powstania w Mladej Boleslaw firmy Laurin & Klement oraz 90 rocznicy od jej połączenia z pilzneńskimi zakładami „Škoda”.
Konferencja, której program jest już dostępny w Internecie, swoją tematyką obejmuje bardzo długi okres czasu, bo od średniowiecza aż do połowy XX wieku. W trzech blokach tematycznych wygłoszonych na niej zostanie 28 referatów i komunikatów, poświęconych: drogom i szlakom komunikacyjnym; dziejom firmy Laurin & Klement, w kontekście rozwoju przemysłu samochodowego w Czechach; a wreszcie kolarstwu i automobilizmowi, jako społecznemu fenomenowi.

W ramach konferencji odbędzie się wycieczka po halach produkcyjnych zakładów „Škoda”, zaś w piątek 17 kwietnia przygotowywany jest bankiet w nowo otwartym Muzeum Lotnictwa Metoděje Vlacha (wzniesionym w 2014r.), ul. Regnerova 1306 (GPS: 50°40’15.236″N, 14°89’88.575″E), na obrzeżach mladoboleslawskiego lotniska. Z kolei w sobotę 18 kwietnia osoby zainteresowane będą mogły, pod kierunkiem dyrektora Muzeum w Mladej Boleslaw PhDr. Luďka Beneše, udać się na wycieczkę po mieście – zwiedzając jego najważniejsze zabytki. Na tym nie koniec atrakcji, gdyż w niedzielę 19 kwietnia Towarzystwo im Pekařa przygotowało wycieczkę autokarową po północno-zachodniej części okręgu Mlada Bolesław.

Obrady odbędą się w Sali konferencyjnej muzeum zakładów „Škoda” w Mladej Boleslaw, třída Václava Klementa 294, Mlada Boleslavi (GPS: 50°25’7.615″N, 14°54’50.838″E). Nocleg można zarezerwować poprzez organizatorów w hotelu „Zimní Stadion”, Viničná 4 (pokój jednoosobowy – 610 Kč, dwuosobowy- 1030 Kč, śniadanie 100 Kč). Żywić można się również w mieście, w lokalach znajdujących się w najbliższej okolicy zakładów „Škoda”.

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Oddział Jelenia Góra