FRANCJA: Droit(s) des archives – portal poświęcony prawu archiwalnemu

W styczniu 2015 r. Międzyministerialny Wydział Archiwów Francji i jego Biuro Dostępu do Archiwów i Rozpowszechniania Cyfrowego (Le Service interministériel des Archives de France et son Bureau de l’accès aux archives et de la diffusion numérique) uruchomiło portal archiwalny o nazwie „Prawo/prawa archiwalne” (Droit(s) des archives). Portal, jak piszą jego animatorzy, jest propozycją spojrzenia na otoczenie prawne, w którym funkcjonują archiwa, w szczególności ich zainteresowania nakierowane są na dostęp do archiwów publicznych we Francji.
Portal ukierunkowuje się na omawianie problematyki dostępu do archiwów publicznych, wyzwań prawnych związanych z wartościowaniem archiwaliów publicznych oraz praw pokrewnych, czyli powiązanych z eksploatacją i dostępem do archiwów jak np.: prawa do własności intelektualnej, prawo do ochrony wizerunku itp. Portal, w prawdzie adresowany jest do wszystkich, ale punkt ciężkości przesunięty jest w stronę użytkownika zawodowego, stad przyjęta formuła publikacji rozpraw.
Poruszane na portalu zagadnienia, jakkolwiek tyczą francuskiej rzeczywistości archiwalnej, to obejmują zagadnienia o charakterze uniwersalnym takie jak: rozpowszechnianie dokumentów publicznych w Internecie; dobór terminów upubliczniania dokumentów ze względu na ich typ, i formę; ochrona danych o charakterze osobowych czy jeden z ostatnich poważnych tekstów na temat RODO w archiwach publicznych, czy obowiązująca we Francji zasada, że jeśli w sprawie wniosku obywatela urząd milczy przez dwa miesiące to znaczy, że wniosek jest pozytywnie przyjęty.

Portal w części merytorycznej posiada działy: udostępniania (podzielone na udostępnianie i regulacje prawne dotyczące udostępniania); rozpowszechnianie; ponowne wykorzystanie informacji. Bardzo cennym jest dział referencji zawierających odniesienia do regulacji prawnych omawianych na portalu, dział jurysprudencji, dział odsyłający do prasy jeśli poruszała omawiane tematy oraz dział dokumentacji zbierający dane bibliograficzne i inne takie, jak odesłania do sesji naukowych, kolokwiów, kolokwiów także specjalistycznych stron internetowych.
Jak się zdaje portal nie jest wykładnią prawa archiwalnego, ale przybliża, czy potrafi zarysować horyzont prawnych obszarów, w których musa poruszać się i archiwiści i użytkownicy archiwów.

Więcej: Droit(s) des archives

oprac. Adam Baniecki

AP Wrocław O/Bolesławiec